Market Poşeti

Market poşetleri (Atlet poşet),alışveriş yapanların alınan ürünleri eve götürmek için kullandıkları, genellikle 10-20 litre (2,5–5 galon) hacimli küçük boy, orta boy, büyük boy torbalardır. Özellikle mahalle bakkalı olmayan yani avm olarak adlandırılan ve bu gibi marketlerde kullanılan alışverişler için çok daha büyük versiyonlar mevcuttur. Bazıları bir defa kullanılıp atılabilir ürünler olarak modellenmiştir. Fakat bazı bireyler bu poşetleri depolama için ya da çöp kutusu astarlarında değerlendirmek için yeniden kullanabilir.

Alışveriş sırasında kullanmak ve alınan ürünleri taşımak için tasarlanmıştır. Bu poşetlerin doğaya verdiği zararı göz önünde bulunduran bazı işletmeciler ise bu duruma kayıtsız kalmayarak doğa dostu yani doğaya tek bir zararı dahi olmayan hatta suda eritilip içilecek kadar insan sağlığını tehdit etmeyen poşetleri marketlerinde kullanmaktan kaçınmamaktadır.

Market poşetlerinin çeşitleri ve kullanımı yaşadığımız evren üzerindeki ülkelere göre değişiklik gösterir. Birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde, tek kullanımlık naylon market poşetleri alışveriş merkezleri tarafından müşterilerine ücretsiz olarak verilmektedir. Yapılan bu uygulama 21. yüzyılın başlarında hayata geçirilmiştir ve kısa zamanda yaygınlaşmıştır. Fakat bazı perakendecilerin poşet karşılığı olarak ücret talep etmesine sebebiyet veren Çevre Kanunlarının uygulamaları market poşet yaygınlığını bir süre sekteye uğratmıştır. 2008 senesinde Çin Halk Cumhuriyeti ücretsiz market poşetlerini yasakladı. Dünyaya bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada vb. ülkelerde halen tek kullanımlık alışveriş poşetleri, işletmeciler tarafından müşterilerine ücretsiz temin edilmektedir.

Yorumlar kapatıldı.